Hezký desing – Základ úspěchu?

16. dubna 2008 v 15:15 | Zidgor |  Web
Jak moc je důležité vytvořit líbivý design pro vaše stránky (program) ?? Podle čeho se uživatelé rozhodují?

Design stránek je dnes velice důležitá součást procesu jejich tvorby. Tým, který takovéto stránky tvoří je většinou složen z několik a lidí. Pár skriptařů, kodérů a v neposlední řadě grafik. Jsou dvě cesty jak zahájit tvorbu. První možností je vytvoření designu a podle něj následně vytvořit samotný kód (Bývá použitelné pouze u statických stránek). Druhý postup je přesně opačný. Vytvoří se systém (Nebo se jen nastaví) a následně na něj grafik vytvoří design.

Takový grafik je se svou prací jistě spokojen, znamená to ale úspěch? Odpověď je jednoznačné NE! Design je sice první věc, která uživatele zaujme, avšak většinou rychle zevšední a uživatel ho již nevnímá. Ergonomie ovládání a funkčnost celého webu je tisíckrát důležitější než mít úžasný design.

Je samozřejmostí, že funkčnost bez designu také není zrovna ideální. V dnešní době musí stránka obsahovat oba a vlastně ještě mnohem více aspektů. Uživatel je poměrně zhýčkaný tvor a pokud se objeví systém, který nemá "klasické" ovládání tak je to špatně. Dále tu platí pravidlo, že běžný uživatel nikdy nečtě příručku, nebo dokumentaci. Tím nechci říct že jí nemá cenu psát. Někdy je velicé těžké naučit uživatele něčemu novému...

V minulosti to měl takový skriptař poměrné složité. Neměl moc možností, jak návštěvníkům ulehčit práci s jeho programem. Jedinou možností bylo vytvořit formulář a posílat data na server. Pokaždé stránku reloadovat atd. Dnes s příchodem AJAXU jsou tyto možnosti o poznání lepší. Skriptař může uživatele při čekání na provedení akce rozptýlit. Například zobrazit LOADING obrazovku, aby uživatel viděl, že se něco děje. Dříve se při větších dotazech, které trvaly poměrně dlouho, mohlo stát, že netrpělivý uživatel nečekal na výsledky a stránky pro jejich pomalost zavřel. Dotaz se tedy provedl zbytečně.

Tento článek měl být o designu, ale trochu jsem se od tématu vzdálil, i když jak říkám : "Stránky nejsou jen o designu" .

A jak tuto problematiku vidíte vy???
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama