Věčný spor : Windows nebo Linux?

26. února 2008 v 20:29 | Zidgor |  Software


Proč tyto dva operační systémy dělí počítačové uživatele na dva znepřátelené tábory? (respektive tři, protože existuje skupina lidí, která úspěšně používá oba systémy a nikomu ani jeden nevnucuje).

Ano otázkou je proč, abšak abychom mohli alespon částečně nastínit problematiku této otázky, musíme se podle mého zamyslet ještě nad dalšími.

V první řadě je nezbytné znát oba systémy. Windows, komerčně vyvýjený operační systém od v současnosti největší softwarové společnosti Microsoft a Linux (resp. Všechny jeho distribuce), který je ve většině případů vyvýjený komunitou (existují výjímky, které jsou vyvýjeny firmami).

A nyní se podívejme na oba tábory a jejich argumenty, proč používat právě Windows (resp. Linux)

Windows :
  • Jednoduchý operační systém
  • Kompatibilní s novým hardwarem
  • Aplikace jsou oprotil linuxovským alternativám lepší
  • Je nejrozšířenější, proto je na něj více softwaru (resp. Většina komerčního softwaru)

Linux :
  • Přizpůsobivý
  • Bezpečný
  • Existují alternativy
  • Existuje emulátor na windows

Tak jak to vlastně je??

Vezměme to postupně, nejdříve argumenty uživatelů windowsů. Faktem je, že windows je pro běžného uživatele oproti linuxu opravdu jednodušší. Žádná práce s consolí atd. Kompatibilita je oproti linuxům také o mnoho lepší, protože většina firem dělá právě a jen pro windows a to z toho důvodu, že linux není tolik rozšířen. Stejný problém je samozřejmě i se softwarem.

Aplikacím věnuji radši samostatný odstavec. Pokud zde ted napíši, že aplikace pro windows jsou lepší a alternativy jsou jen jejich nepoedenou kopií, tak se zde dočkám jen kritiky, což rozhodně nechci. Avšak myslím že tento argument něco do sebe má. Aplikace pro windows jsou vyvýjeny povětšinou koerčně a ruku na srdce, bude kvalitnější aplikace za kterou chce výrobce 10 000 a víc , nebo open source aplikace, která je vyvýjená komunitou ? Ano samozřejmě se najdou výjímky, ale je jich dle mého málo. Linuxové alternativy rozhodně windowsovské programy nahradit dokážou. Uživatel v nich udělá stejnou práci, ale v jiném časovém intervalu, možná i jinak kvalitativně, a rozhodně s jiným pocitem komfortu. Ale samozřejmě je to různé aplikaci od aplikace.

No a jak je to s argumenty linuxovských uživatelů??

Začnu bezpečností linuxu. O té není pochyb. Linux není tak rozšířen, a proto pro něj nevznikají viry, spyware a jiné škodlivé programy. Respektive vznikají, ale po odhalení nějaké slabiny systému je problém v brzské době odstraněn právě díky komunitě. Přizpůsobivost systému je také nepopiratelná. Máte k dispozici z velkého množství programů, které jsou povětšinou zdarma. A aplikacích jsem již mluvil a emulátor? Ano existuje. Napčíklad WINE. Podle mého jde o dobrou věc, ale rozhodně ani s emulací nedokáže udržet aplikační komfort, jako kdyby byla spuštěna na windowsech.

Co říct závěrem? Snad jen že patřím do oné třetí skupiny. Mám zkušenosti s oběma systémy. V obou se dá pracovat, avšak zábavy si více užijete na windowsech (mluvím hlavně o hrách). Pokud však hry nejsou vaší primární činností na počítači, můžete klidně uvažovat o instalaci linuxu na váš stroj.

Uplným závěrem bych chtěl dodat, že jsem do porovnání nezařadil ostatní operační systémy (například MacOs) a to proto, že s nimi nemám žádné zkušenosti. Rozhodně nechci aby se tento článek stal pouze dalším želízkem v ohni pro oba znepřátelené tábory. Spíše mi šlo o to, aby si oba tábory uvědomily, že každý systém má svoje pro i proti a to že vyhovuje vám neznamená, že bude vyhovovat někomu jinému. Avšak to si většina těchto ortodoxnějších uživatelů neuvědomuje. U některých to vede až ke slepému fanatismu.

Faktem zůstává že Windows a Linux jsou alternativy operačního systému. Jeden je lepš v tomhle, druhý v něčem jiném, ale každý má něco do sebe. Tak na to prosím nezapomínejte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Johny Johny | 15. března 2010 v 18:33 | Reagovat

wine znamena "wine is not emulator" :-)
co se tyka vyvoje placenych aplikaci tak jsem na tohle tema slysel video z jedne hrozne pekne predasky - jsou zde totiz problemy jako je: umele zastaravani aplikaci, a take graf zavislosti produktivity na verzi sw je zajimavy. Od urcite verze totiz zacina produktivita s kazdou verzi sw klesat (prehazovani polozek v menu...)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama